Läti Kaitseministeeriumi prioriteedid 2014 aastal:
- NATO steateegilise kommunikatsiooni kompetentsikeskus Riias. Varasemalt on kokku lepitud sellise keskuse rajamine Lätis (Establishment of NATO Center of Excellence in Riga could cost several million lats). Eestis on NATO küberkaitse kompetentsikeskus.
- NATO tippkohtumine Inglismaal 2014 aastal.
- Rahvusvahelise rahukaitseoperatsiooni lõpetamine Afganistaanis.
- Rahvusvahelised sõjalised õppused Lätis nagu Saber Strike 2014 jm.
Läti Välisministeeriumi prioriteedid 2014 aastal:
- Kodanike inforeerimine ohutust reisimisest.
- Läti NATOs 10 aastat sündmuse tähistamine. Lätil möödub 10 aastat NATO liikmeks astumisest ja selle tähistamiseks on koos Kaitseministeeriumiga plaanis korraldada mitmeid avalikke üritusi ja teavituskampaaniaid NATO olulisuse kohta Lätile.
- Kultuuripealinn Riia 2014 sündmuse tähistamine. Läti välisministeeriumi ametniku nii riigis kohapeal kui saatkondades teevad Läti kultuuripealinna aastale reklaami ja organiseerivad kultuuriüritusi.
- Ettevalmistustööd Euroopa Liidu nõukogu eesistumiseks 2015 aasta esimeses pooles mida viib läbi Läti.
- Ettevalmistused Balti Kett 25 sündmuse tähistamiseks koos Eesti ja Leeduga.
- Kommunikatsioonikampaania EL kasudest Lätile, Lätil on 10 aastat liidu liikmelisust.
Läti Majandusministeeriumi prioriteedid 2014 aastal:
- Energeetikapoliitika juhiste väljatöötamine perioodiks 2014-2020-
- Uue Ehitusseaduse vastuvõtmine mis ühtlustab standardeid ja regulatsioone Euroopa standarditega.
- Ettevõtluse arendamise toetusmeetmete väljatöötamine. Samuti EL 2014-2020 programmide tutvustus.
- Läti energiaturu avamine vabale konkurentsile. Gaasituru jätkuv liberaliseerimine.
Läti Rahandusministeeriumi prioriteedid 2014 aastal:
- EL 2014-2020 rahastusprogrammi osas lõplikku kokkuleppe saavutamine Euroopa Komisjoniga. Töö EL fondide kasutuselevõtu sujuvaks tagamiseks.
- Jätkub töö sissetulekute ebavõrdsuse vähendamiseks ning vähekindlustatud isikute ja lastega perede toetamiseks. Üksikisiku tulumaksu seaduse muudatused: 2014 aastal 24%, 2015 aastal 23% ja 2016 aastal 22%.
Läti Siseministeeriumi prioriteedid 2014 aastal:
- Siseturvalisuse kasvatamine, tuletõrje regionaalsete osakondade arendamine et vähendada kohalejõudmise aega. Samuti tuletõrje autode ostmine.
- Läti Politsei arendamine.
- Palgasüsteemi korrastamine.
Läti Haridusministeeriumi prioriteedid 2014 aastal:
- Üldhariduse rahastamise mudeli arendamine. Õpetajate palgasüsteemi analüüs, sissetulekute erinevuse vähendamine linna- ja maaõpetajate palkades tagamaks kvaliteetset haridust kõigile lastele sõltumata nende elukohast.
- Maailmapank koostab Läti kõrghariduse rahastamise analüüsi mille põhjal analüüsitakse kõrghariduse rahastamist Lätis.
- Koostöös KOV-idega koolisüsteemi parandamine. Põhimõtte "mida noorem õpilane, seda lähemal kool" rakendamine ja KOV-ide sidumine hariduse kvaliteedi tagamiseks.
- Ülikooli lõpetajate palgastatistika kogumine ja andmebaasi loomine. Info võetakse kasutusele hariduse kvaliteedi hindamisel.
Läti Kultuuriministeeriumi prioriteedid 2014 aastal:
- Läti Kultuuripealinna aasta korraldamine. Kooriolümpia ja Euroopa Filmiauhindade gala korraldamine.
- Uue rahvusraamatukogu kolimine ja avamine.
- Ettevalmisused Euroopa Liidu eesistumisperioodiks 2015 aasta esimeses pooles
Läti Sotsiaalministeeriumi prioriteedid 2014 aastal:
- Miinimumpalga kontseptsiooni väljatöötamine. Vähekindustatud isikute eluolu parandamine.
- Noorte tööpuudusega võitlemine, väljaõppe ja tööharjutuste pakkumine noortele.
- Jätkub töö maanteede ehitamise kvaliteedinõuetega.
- Jätkuvad tööd taristuobjektidel.
- Jätkub töö Rail Baltica II (Euroopa laiusega, kiire raudtee Tallinnast läbi Kaunase Poola piirini) ühisettevõttes.
- Kohtusüsteemi efektiivsuse tõstmine, kohtupidamise kestuse vähendamine.
- Kohtusüsteemi reformi jätkamine.
- e-teenuste arendamine.
- Investoritele parema juriidilise kaitse tagamine. Pankrotiseaduse täiendamise lõpeamine.
- Alla 18 aastased lapsed saavad Haigekassa poolt 100% ravimite hüvituse.
- Tervishoiutöötajate palkade tõus.
- Riigimajade/teenuspunktide võrgustiku loomine kus inimesed saaks maaelu arengu, sotsiaalameti, ettevõtlusregistri, maksuameti, maa-ameti ja keskkonnaameti teenuseid kasutada.
- KOV-ide töö regulatsiooni reformi jätkamine tagamaks suuremat läbipaistvust.
- Lõpeb töö Maahaldamise seadusega, muuhulgas riiklik maafond annab parema lilgipääsu põlluharjatele maa kasutamiseks.
- Maapiirkondade maa erastamise seaduse täiendamine nii, et maad saaks osta vaid kohalik ja vaid põlluharimiseks mitte välismaalane spekuleerimise eesmärgil.
- Maaelu arendamise programm.
Üks olulisi Rail Balticu positiivseid mõjusid on see, et kiire raudtee soodusab tihedamat läbikäimist naabritega. Kui praegu on Tallinn Riiast vähemalt nelja tunni kaugusel (mööda maanteed) ja raudteeühendus ei ole üldse konkurentsivõimeline, siis kiirraudtee toob aeg-ruumilise kokkutõmbumise, mis reaalselt ja esmakordselt loob võimaluse Tallinna ja Riia omavaheliseks tihedaks suhtluseks. Tallinn oleks aeg-ruumiliselt sama kaugel kui on Pärnu Tallinnast (mööda maanteed). Kuigi olemas on ka lennutransport, on lennutransport inimeste ja kaupade liikumisesks üsna ebsobiv suhteliselt lühikestel distantsidel nagu seda on Tallinn-Riia.
JOONIS 1: Regionaalne sidusus. Allikas: Kakulis presentation. |
Rail Baltic ja võimalik raudteetunnel Soome ei anna võimaluse mitte ainult Tallinn-Helsinki kaksiklinna tekkeks vaid ka Tallinn-Riia kaksiklinna tekkeks. Nagu Indrek Sirp juba varasemalt Äripäevas kirjutas, on vaja juba praegu hakata mõtlema mida kiire raudteeühendus lähiregiooni linnadega ja Euroopaga Eestile tähendab. Seetõttu on suurem tähelepanu Lätile ka põhjendatud ja seda mitte ainult transpordisektoris. Kiire ühendus mõjutab kõiki inimtegevuse sfääre. Kui lätlasel või eestlasel on vaja kulutada 4 tundi et jõuda naaberriigi pealinna, siis jääb Kultuuriaasta külastamine naaberriigis väheste inimeste privileegiks. Kahetunnine distants aga võimaldab päevaseid reise naabrite juurde, eriti kui võtta arvesse asjaolu, et rongis on võimalik ka tööd teha.
------------------------
Summary in English: Latvia has published a list of top priorities for Latvian government for the year 2014. Rail Baltica II or European gauge high speed railroad from Tallinn to Warsaw is among the top priorities of Transport Ministry of Latvia.
One of the main benefits of high speed railroad in the region is that it increases regional cohesion and brings faraway places closer together. The time-space shrinkage encourages mutual connectivity and raises the amount of contacts between neighbours. It is not only transportation issues that will be impacted with the construction of a new high speed railroad, it is the whole sphere of human action that will be influenced. For example neighbours could take part of the Cultural Capital 2014 celebrations in Riga with the fast train (2h journey), but is unlikely to expect large number of visitors from Estonia today because of the distance (4h journey).
No comments:
Post a Comment